Kalkulator RRSO – pomoże wybrać najtańszy kredyt

Wybranie najtańszego kredytu nie jest trudne, ale wymaga trochę czasu i odrobinę wiedzy. Ważne jest, że nie wymaga to wychodzenia z domu i biegania od jednego banku do drugiego. Porównując oferty banków najlepiej jest wykorzystać kalkulator RRSO.

Kalkulator RRSO – oblicz cenę kredytu?

Wszyscy kredytobiorcy zdają sobie sprawę, że o cenie kredytu decydują odsetki, prowizja. Nie mają jednak świadomości, jaki wpływ mają na ostateczny jego koszt. Bardzo często okazuje się, że kredyt z niskim oprocentowaniem i wysoką prowizją jest droższy, niż kredyt z wyższym oprocentowaniem i niższą prowizją.

Skąd taki efekt? Wiele banków wlicza prowizję do kwoty kredytu, oznacza to że od niej też płacimy odsetki. Dodatkowym kosztem kredytu jest także jego ubezpieczenie lub koszty związane z otwarciem kąta.

Banki i firmy pozabankowe stosują różne sposoby na zwiększenie swoich zysków. Przede wszystkim wykorzystują reklamę, która zachęca klientów niskim oprocentowaniem. Jednak zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim muszą w reklamach poinformować o wysokości RRSO, czyli Rocznej Rzeczywistej Stopie Oprocentowania.

Więcej na temat różnic między oprocentowaniem nominalnym a RRSO znajdziesz w tym artykule.

Jak interpretować RRSO?

Interpretacja RRSO jest w zasadzie prosta, im niższe, tym także koszty kredytu są niższe. RRSO obliczane jest na podstawie wszystkich dodatkowych kosztów związanych z uzyskaniem kredytu. Podawane są one w stosunku rocznym. Koszty kredytu na 2 lata są wyższe niż kredytu na rok, chociaż raty są niższe. Dlatego jeśli szukasz oferty kredytowej dopasowanej do swoich możliwości, skorzystaj z rankingu kredytów gotówkowych. Podaj kwotę jaka jest Ci potrzebna oraz okres jego spłaty. Dzięki temu otrzymasz wyniki, w których będą podane:

  • wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania
  • oprocentowanie
  • kwota prowizji oraz wysokość miesięcznej raty.

Niektóre banki stosują różne stopy RRSO dla różnych grup klientów. Może wynikać to z różnej stopy oprocentowania, różnej prowizji i wysokości ubezpieczenia. Najniższe RRSO kierowane jest do klientów stanowiących najmniejsze ryzyko dla banku. Dla pozostałych grup klientów RRSO może być wyższe. Warto to sprawdzić przed podjęciem ostatecznym podjęciem decyzji.

Narzędziem pomocnym do samodzielnego obliczenia kosztów kredytu jest kalkulator RRSO. W formularzu wystarczy wypełnić pola o parametrach kredytu i otrzymane RRSO porównać z innymi ofertami. Zasada ta dotyczy również wyboru najkorzystniejszego kredytu na samochód.