Karencja, czyli zawieszenie spłaty kredytu – co warto wiedzieć?

Kredyty długoterminowe bywają ryzykowne. Nikt nie jest w stanie przewidzieć ewentualnych krótkotrwałych problemów finansowych, które mogą wpłynąć negatywnie na możliwość terminowej spłaty zobowiązań. Na szczęście banki w takiej sytuacji mogą zaoferować swoim klientom zawieszenie spłaty kredytu. Czym jest karencja? Sprawdź w tym artykule.

W przypadku pojawienia się problemów finansowych, niektórzy klienci biernie czekają na dalszy rozwój sytuacji. Niestety takie zachowanie nie jest dobre, ponieważ chwilowe pogorszenie sytuacji finansowej może doprowadzić do narośnięcia różnych zobowiązań. Nawet po naprawieniu tej sytuacji spłata wszystkich zaległości może okazać się problemem i bank może wypowiedzieć umowę. Dlatego należy szybko znaleźć rozwiązanie z tej trudnej sytuacji. Wiele banków oferuje sowim stałym klientom karencję w spłacie kredytu, o którą można się starać składając wniosek.

Zobacz również co warto wiedzieć, jeśli chcesz spłacić swój kredyt przed terminem.

Karencja w spłacie kredytu – podstawowe informacje

Okoliczności życiowe bywają różne i zmienne. Niestety czasami mogą pojawiać się sytuacje, które powodują problemy z terminową spłatą rat kredytu. Dobrą wiadomością jest to, że banki są wyrozumiałe i oferują swoim klientom karencję polegającą na opóźnieniu spłaty części kapitałowej. Innymi słowy, w okresie karencji należy spłacać tylko odsetki, prowizję, ubezpieczenia i inne koszty kredytu. Rata będzie więc dużo mniejsza i nie będzie stanowić obciążenia dla finansów klienta w okresie trudnym dla niego

W tym artykule znajdziesz informacje jakie czynniki wpływają na całkowity koszt kredytu.

Kiedy można skorzystać z karencji kredytu

Karencja jest udzielana przez banki głównie w przypadku kredytów hipotecznych. Istnieje również możliwość na opóźnienie spłaty części kapitałowej rat kredytów gotówkowych, inwestycyjnych, samochodowych, itp. Dodatkowo karencja jest udzielana przez firmy prywatne zajmujące się udzielaniem pożyczek. Jednak mogą ją otrzymać jedynie osoby, które spłacały swoje zobowiązanie regularnie, minimum przez rok. Informacja o karencji s płacie kredytu jest zazwyczaj zawarta w umowie kredytowej, podpisywanej z bankiem.

Karencja – kiedy takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne?

Klient musi złożyć w banku wniosek o karencję w spłacie kredytu, aby cieszyć się z takiego udogodnienia. W uzasadnionych przypadkach, banki udzielają nawet 3-letniej karencji, jeśli klient dostarczy dowody świadczące o tym, że taka pomoc jest mu potrzebna. Najlepszą opcją jest wybór karencji, gdy udało się spłacić sporą część odsetkową kredytu. Idealnie jest więc korzystać z karencji w kredytach z ratami malejącymi – część kapitałowa zostanie zawieszona, a odsetki będą coraz niższe z każdym miesiącem.