Kredytobiorcy często zadają sobie pytanie, czy lepiej wziąć kredyt gotówkowy, czy bezgotówkowy. Różnica między nimi jest zasadnicza i ze względów formalnych, i ze względów finansowych.
Kredyt gotówkowy
To bardzo popularna forma zaspokajania różnych potrzeb. Pożyczone od banku pieniądze można przeznaczyć na zupełnie dowolny cel. Można sfinansować sobie remont, wyjechać na ekskluzywne wczasy, zrobić operację plastyczną. Dla banku nie ma to znaczenia, ale chce jak najlepiej zabezpieczyć pożyczone pieniądze. To dlatego formalności przy kredytach gotówkowych są bardziej skomplikowane niż w przypadku kredytu celowego.
Przede wszystkim trzeba dostarczyć zaświadczenie o formie zatrudnienia (preferowana umowa o pracę) oraz wysokości osiąganych zarobkach. Następnie bank będzie sprawdzał wiarygodność klienta, czyli zasięgnie informacji o jego historii kredytowej w wyspecjalizowanych firmach.
Na tej podstawie oraz na podstawie kosztów utrzymania określi zdolność kredytową klienta i przedstawi mu ofertę kredytu gotówkowego z różnymi wariantami spłaty.
Każdy klient powinien mieć świadomość, że kredyt gotówkowy jest droższy niż kredyt bezgotówkowy. Wyższe będą odsetki, prowizja i krótszy okres spłaty kredytu.
Zalety kredytu bezgotówkowego
Kredyt celowy jest kredytem przeznaczonym na realizację konkretnego celu, najczęściej kredyt na zakupu samochodu, mieszkania lub budowę domu. Pożyczone od banku pieniądze trafiają bezpośrednio na konto firmy. Przedmiot zakupu jest zabezpieczeniem banku do momentu całkowitej spłaty kredytu.
Ze względu na mniejsze ryzyko w przypadku kredytów celowych banki oferują bardzo korzystne warunki. Niższe oprocentowanie, niższa prowizja, dłuższy okres spłaty. Znacznie uproszczone są także formalności, ponieważ ryzyko banku jest mniejsze.