W ofertach polskich banków można znaleźć wiele różnych produktów finansowych. Do ich grona zalicza się kredyty o charakterze gotówkowym, hipotecznym, mieszkaniowym, na samochód, itp. Niezależnie od wybranego rodzaju kredytu, istotne jest podpisanie specjalnego dokumentu, jakim jest umowa. Oznacza to, że umowa kredytu gotówkowego posiada wiele elementów wspólnych z umowami obejmującymi inne kredyty bankowe.
Oczywiście przed podpisaniem umowy kredytowej, konieczne jest zapoznanie się z jej treścią. Wszelkie niezrozumiałe zapisy należy skonsultować z pracownikiem banku, aby uniknąć przykrych niespodzianek i niedomówień. Umowa kredytowa jest bardzo ważnym dokumentem, który reguluje wszystkie prawa i obowiązki klienta w związku ze zobowiązaniem finansowym zaciągniętym na kilka miesięcy, a nawet lat.
Jeśli chcesz wybrać dla siebie korzystną ofertę kredytową skorzystaj z rankingu kredytów gotówkowych.
Umowa kredytu gotówkowego – informacje podstawowe
Umowę kredytu gotówkowego klient podpisuje z bankiem przy braniu kredytu. Jego zadaniem jest określenie warunków na jakich klientowi są pożyczane pieniądze. Oznacza to, że w umowie kredytu gotówkowego znajdują się informacje, takie jak:
- oprocentowanie,
- wysokość prowizji,
- RRSO – sprawdź czym różni się oprocentowanie nominalne a RRSO,
- rodzaj i wielkość rat,
- całkowita kwota do spłacenia,
- terminy spłaty kredytu,
- konsekwencje związane z nieterminową spłatą.
Dokument ten posiada formę pisemną, chociaż ostatnimi czasy dostępne są kredyty online z umowami elektronicznymi.
Sprawdź jakie czynniki wpływają na koszt kredytu gotówkowego.
Jakich elementów nie może zabraknąć w umowie kredytu gotówkowego?
Oprócz wspomnianych wyżej informacji, umowa kredytu gotówkowego powinna posiadać skrócony podpis kredytobiorcy (parafka) na każdej jej stronie. Jest to potwierdzenie zapoznania się z treścią umowy przez klienta. W przypadku umów online, dokument jest wysyłany na wskazany adres e-mail. Warunki są akceptowane poprzez kliknięcie specjalnego przycisku „podpisz” i zastosowanie kodu autoryzacyjnego. Kolejnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w umowie kredytu gotówkowego jest harmonogram spłaty. To właśnie dzięki niemu klient wie kiedy przypada termin spłaty raty i jaka jest jej wysokość. Umowa musi zawierać również informacje dotyczące zabezpieczenia kredytu. Jakie rodzaje zabezpieczeń kredytów stosują banki znajdziesz w tym artykule.
Podstawowe dane personalne
Podstawowa część umowy obejmuje dane kredytodawcy (banku) oraz kredytobiorcy. Oznacza to, że powinno się w niej znajdować imię i nazwisko klienta, jego adres, numer PESEL oraz seria i numer dowodu osobistego. Dalsza część obejmuje ofertę kredytową i kalkulację kosztów. Zawsze należy sprawdzać czy wszystkie zapisy umowy są zgodne z warunkami ustalonymi z pracownikiem banku. Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem, każdy klient ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od jej podpisania.