Zanim weźmiemy kredyt konsolidacyjny

Procedury związane z udzielaniem kredytów nie są zbyt restrykcyjne. Łatwość ich uzyskania sprawia, że są osoby, które na swoim koncie mają zaciągniętych nawet kilka kredytów. Dla wielu osób w pewnym momencie stają się ciężarem, którego nie są w stanie udźwignąć. Z pomocą może im przyjść kredyt konsolidacyjny. Na czym on polega? Czy jest to rozwiązanie, które jest w stanie rozwiązać problemy ze spłatą kilku kredytów?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego oznacza połączenie kilku zobowiązań kredytowych w jedno. Po zamianie miesięczny koszt kredytu powiązany z jego obsługą ulega zmniejszeniu. Zamiana kilku kredytów w jeden oznacza także, że zamiast kilku rat mamy do zapłacenia tylko jedną.

Jak uzyskać kredyt?

Procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny jest zbliżona do procedury, którą przechodzi się ubiegając się o zwykły kredyt. Decydując się na kredyt konsolidacyjny poniesiemy koszty jego oprocentowania oraz zapłacimy prowizję. Do przyznania kredytu konsolidacyjnego kwalifikują się jedynie osoby, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową. Jeżeli poprzednie kredyty spłacaliśmy z opóźnieniem, uzyskanie kredytu konsolidacyjnego może okazać się bardzo trudne.

Jakie banki go udzielają?

Kredyty konsolidacyjne proponuje większość banków, które prowadzą działalność na terenie Polski. Stąd rada: zanim podpiszemy umowę poznajmy propozycje kilku banków. W zakresie kredytów konsolidacyjnych propozycje poszczególnych banków mocno się różnią.

Jakie będą całkowite koszty?

W bardzo wielu przypadkach całkowity koszt zobowiązań, które będziemy musieli udźwignąć będzie wyższy niż ponoszony przy okazji spłacania kilku kredytów. Na pewno wzrośnie suma odsetek, które będziemy musieli zwrócić bankowi. Przed podpisaniem umowy musi rozważyć więc argumenty przemawiające za zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, jak też argumenty przeciwko podjęciu takiego kroku. Na pewno jest to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby, którym ciężko jest poradzić sobie z terminowym spłacaniem kilku rat w miesiącu.

Dodaj komentarz