Kiedy podejmujemy decyzję o zaciągnięciu w banku kredytu hipotecznego staramy się do tego jak najlepiej przygotować. Niejednokrotnie w zestawieniach ofert widzimy wiele wskaźników, między innymi RRSO a także kwotę oprocentowania nominalnego. Sprawdź więc czym się różni oprocentowanie nominalne a RRSO.
Podczas porównywania ofert wielu istniejących obecnie na rynku, instytucji, bierzemy pod uwagę cały szereg aspektów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli RRSO.
Czym charakteryzuje się RRSO?
Wielu osób nie wie, co tak naprawdę oznaczają wspomniane pojęcia. Tym bardziej, jakie są różnice między oprocentowaniem nominalnym a RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyraża procentowy i całkowity koszt, jaki będziemy musieli ponieść, decydując się na kredyt w danym banku. Pod tym pojęciem kryje się jednak wiele aspektów, które wchodzą w skład tego całkowitego kosztu. Są to chociażby koszty:
- ustanowienia ewentualnych zabezpieczeń,
- wartość pieniądza w danym czasie
- koszty obsługi, które zawierają opłatę przygotowawczą, czy koszty rozpatrzenia naszego kredytu.
RRSO jest więc w stanie bardzo prosto i czytelnie podpowiedzieć nam, która oferta jest dla nas najbardziej korzystna, a w jego obliczeniach pomoże kalkulator RRSO. Nietrudno się domyślić, że im stopa oprocentowania jest niższa, tym lepiej dla nas – klientów. Pamiętajmy o tym, że każdy bank, który udziela kredytów ma obowiązek umieścić w swojej reklamie, czy w ofercie poziom tego wskaźnika, dlatego należy zawsze zwracać na to uwagę. RRSO nie uwzględnia tak naprawdę jedynie tak zwanych monitów, czyli opłat, jakie będziemy musieli uiścić chociażby w związku z opóźnieniami. Dlatego też RRSO jest używane przez internetowe narzędzia finansowe np. rankingi kredytów gotówkowych.
RRSO jest również istotne podczas wyboru kredytu na samochód. Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak wybrać kredyt na samochód sprawdź tutaj.
Oprocentowanie nominalne a RRSO– o czym warto pamiętać?
Pojęcie oprocentowania nominalnego oznacza procentową wartość stopy w skali roku, od której są naliczane odsetki od pożyczonego przez nas kapitału. Można wywnioskować z tego, że podstawowa różnica między oprocentowaniem nominalnym a RRSO jest taka, że w przypadku drugiego wskaźnika widzimy całkowity koszt kredytu– jest to więc pojęcie o szerszym zasięgu. RRSO łączy w sobie wartości takie jak chociażby właśnie oprocentowanie nominalne, prowizję, czy też cross– selling. Jest to tak naprawdę głównym czynnikiem, który różni opisywane wskaźniki. Jednakże podczas porównywania ofert wielu banków warto zwracać uwagę na obie wartości, ponieważ oprocentowanie nominalne mówi nam o kosztach kredytu w skali każdego roku, co może być bardzo pomocne w określaniu swoich możliwości i perspektyw związanych z jego spłatą.